У сучасному світі педагоги і батьки віддають перевагу «розумним» іграм, що сприяють розвитку дошкільника, піклуючись про інтелектуальний розвиток дитини. Розвиваючі ігри залучають свободою вибору, невимушеністю, самореалізацією, самовираженням, можливістю проявити себе в різних областях. У центрі уваги знаходиться проблема формування у дитини інтересу до винахідницької та дослідницької діяльності, до технічної творчості. Велику популярність в роботі з дошкільнятами набуває продуктивний вид діяльності - LEGO-конструювання. Конструктори LEGO - дивно яскравий, барвистий і багатофункціональний матеріал, який представляє величезні можливості для пошукової, експериментально-дослідницької діяльності дитини. Без сумніву конструктори LEGO стимулюють дитячу фантазію, уяву, формують моторні навички, конструктивні здібності. Використання конструкторів LEGO дає можливість залучати дітей до технічної творчості, що сприяє формуванню задатків інженерно-технічного мислення, а також дає можливість виявляти дітям ініціативу і самостійність. LEGO-конструювання розвиває дитячу творчість, заохочує до створення різних речей зі стандартних наборів елементів - настільки різних, наскільки далеко може зайти дитячу уяву. Конструкторами LEGO діти грають в тому темпі, який їм зручний, придумують нові сюжети знову і знову, збираючи інші моделі.
Головна мета моєї роботи: розвиток у дошкільнят пізнавальної творчості, формуванням первинних уявлень про техніку, її властивості, призначення в житті людини за допомогою LEGO конструювання. На основі мети були сформульовані наступні завдання:
- розвиток пізнавального інтересу до
LEGO- конструювання;
- формування вміння і навичок
LEGO-конструювання, придбання початкового досвіду щодо вирішення
конструкторських задач;
- розвиток творчої активності, уяви,
бажання творити і винаходити, ініціативи і самостійності в прийнятті
оптимальних рішень в різноманітних ситуаціях;
- розвиток зорового сприйняття, логічного мислення, дрібної моторики, орієнтування в просторі;
- систематизування і закріплення знання дітей про конструкторські можливості.
Для досягнення поставлених завдань використано такі форми організації навчання:
1. «Конструювання за зразком» -
засновано на тому, що дітям пропонуються зразки будівель виконаних з деталей
конструктора. Показані способи їх відтворення. Ця форма навчання забезпечує
пряму передачу знань, способів дій заснованих на наслідуванні.
2. «Конструювання за задумом» - дає величезні можливості для творчості дітей та прояви самостійності. Діти самі вирішують, що і як будуть конструювати. Для залучення уваги дітей до LEGO-конструктору розігрувалися різні сюрпризні моменти.
В ігровій формі формувалося уявлення
дітей про будівельні деталі, їх назвах, властивості (форма, величина,
стійкість). Діти з цікавістю виконували завдання: споруджуючи нескладні
споруди, навчалися комбінувати деталі, поєднуючи їх за кольором, формою і
величиною, перетворювати їх за різними параметрами. В процесі
LEGO-конструювання допомогою ігрової діяльності удосконалювалися елементарні
навички просторової орієнтації (спереду, ззаду, посередині, всередині)
Обігрування готових споруд: Це, зокрема, той творчий процес, який сприяє розвиткові винахідливості, фантазії, уяви дитини. Спонукають його придумувати різні ігрові сюжети, брати на себе ролі, озвучувати своїх героїв, що сприяє формуванню творчих задатків, а також дає можливість виявляти дітям ініціативу і самостійність
LEGO-конструювання перестає існувати, як окремий вид діяльності, це вже частина сюжетно - рольових ігор. Діти з великим інтересом використовують отримані знання і вміння на заняттях і в самостійній ігровій діяльності, в процесі якої у дітей формуються: ініціативність, самостійність, спостережливість, допитливість, винахідливість і комунікабельність. Для підтримки інтересу дітей до конструкторської діяльності, формування у дошкільників пізнавальної і дослідницької активності, прагнення до розумової діяльності, залучення дітей до світу технічної творчості були використані різні набори LEGO-конструктора, такі як: LEGO-місто, LEGO-планета, LEGO-тварини та основним матеріалом було використанння конструктору LEGO-дупло.